2013-08-25

26 % analfabeter

2012 fick 111 090 personer uppehållstillstånd i Sverige. Av dessa kom 41 555 personer från länder i Europa, eller från andra i-länder som Japan och Australien.

Resterande uppehållstillstånd – dvs 69 535 – delades ut till invandrare från icke-västliga länder där en relativt stor del av befolkningen ofta är analfabeter. Om Migrationsverkets statistik över ursprungsländer kombineras med CIA:s statistik över analfabetism erhålls tabellen nedan.

Tabellen skall tas med en nypa salt. De som utvandrar från ett visst land är inte automatiskt representativa för landet i stort, när det kommer till just analfabetism finns det säkert såväl över- som underrepresentation bland olika grupper.

En del av invandrarna är såklart också till exempel barn yngre än sju år, vilket gör analfabetismen i ursprungslandet relativt irrelevant, då de ännu inte hunnit missa någon skolgång.

Tabellen ger dock en fingervisning av hur utbredd analfabetismen är bland de vuxna som invandrar till Sverige från u-länder. I sammanräkningen fås att 18 259 personer av totalt 69 535 bör vara analfabeter, det vill säga 26 %.

Tabellens kolumner anger från vänster till höger:
  1. Ursprungsland
  2. Andel läs- och skrivkunniga (%)
  3. Andel analfabeter (%)
  4. Personer som fick svenskt uppehållstillstånd 2012
  5. Antal av dessa som statistiskt bör vara analfabeter

Afghanistan28,171,947673427,5
Algeriet72,627,415843,3
Angola70,429,6205,9
Argentina97,92,11192,5
Azerbajdzjan99,80,22900,6
Bahamas95,64,440,2
Bahrain94,65,470,4
Bangladesh57,742,3785332,1
Barbados99,70,340
Belize76,923,130,7
Benin42,457,684,6
Bhutan52,847,220,9
Bolivia91,28,823921
Botswana85,114,950,7
Brasilien90,49,666764
Brunei95,44,620,1
Burkina Faso28,771,32014,3
Burma92,77,3221,6
Burundi67,232,87725,3
Centralafrikanska rep56,643,4114,8
Chile98,61,43975,6
Colombia93,66,447730,5
Costa rica96,33,7341,3
Dem rep Kongo66,833,223979,3
Djibouti67,932,1258
Dominica94620,1
Dominikanska rep90,19,9444,4
Ecuador91,68,412510,5
Egypten73,926,1841219,5
Elfenbenskusten56,943,17331,5
El Salvador84,515,59014
Eritrea68,931,12654825,4
Etiopien3961787480,1
Fiji93,76,310,1
Filippinerna95,44,678436,1
Förenade Arabemiraten901050,5
Gabon891110,1
Gambia51,148,9271132,5
Ghana71,528,531288,9
Grenada96420,1
Guatemala75,924,1256
Guinea41596035,4
Guinea Bissau55,344,773,1
Guyana91,88,210,1
Haiti48,751,394,6
Honduras85,114,9182,7
Indien62,837,252531954,1
Indonesien92,87,217712,7
Irak78,521,53685792,3
Iran85153227484,1
Jamaica67334213,9
Jemen65,334,721775,3
Jordanien95,94,134514,1
Kambodja73,926,19123,8
Kamerun71,328,723968,6
Kap Verde84,915,1101,5
Kazakstan99,70,31910,6
Kenya87,412,624130,4
Kina95,14,94790234,7
Kirgizistan99,20,81501,2
Kongo83,816,2579,2
Kuba99,80,21740,3
Kuwait93,96,170,4
Laos72,727,3164,4
Lesotho89,610,450,5
Libanon89,610,443044,7
Liberia60,839,22911,4
Libyen89,510,515816,6
Madagaskar64,535,551,8
Malawi74,825,251,3
Malaysia93,16,91127,7
Maldiverna98,41,640,1
Mali33,466,696
Marocko67,132,9613201,7
Mauretanien58,641,472,9
Mauritius88,811,291
Mexico93,56,538024,7
Moçambique56,143,94419,3
Mongoliet97,42,660215,7
Namibia88,811,2192,1
Nepal57,442,615566
Nicaragua78226414,1
Niger28,771,310,7
Nigeria61,338,7684264,7
Okänt10001450
Oman86,913,170,9
Pakistan54,945,11858838
Panama94,15,9110,6
Papua Nya Guinea62,437,610,4
Paraguay93,96,1110,7
Peru89,610,425526,5
Qatar96,33,710
Rwanda71,128,96318,2
Saint Lucia90,19,910,1
Salomonöarna84,115,910,2
Samoa98,81,230
Sao Tomé och Principe69,530,510,3
Saudiarabien87,212,8354,5
Senegal49,750,310251,3
Sierra Leone43,356,76838,6
Somalia37,862,275164675
Sri Lanka91,28,819116,8
Statslös100019370
Sudan71,928,129181,8
Surinam94,75,310,1
Swaziland87,812,220,2
Sydafrika93715510,9
Sydsudan277321,5
Syrien84,115,971251132,9
Tadzjikistan99,70,3260,1
Tanzania67,832,214446,4
Tchad35,464,653,2
Thailand93,56,58121527,9
Togo60,439,6197,5
Trinidad och Tobago98,81,280,1
Tunisien79,120,934471,9
Turkiet94,15,92736161,4
Turkmenistan99,60,460
Uganda73,226,827072,4
Under utredning100050
Uruguay98,11,9180,3
Uzbekistan99,40,64142,5
Venezuela95,54,51064,8
Vietnam93,46,672147,6
Zambia61,438,63212,4
Zimbabwe83,616,4365,9
Totalt  6953518259


Källor: Migrationsverket 1, 2, CIA
LT, NSk, Sk1, Sk2, Sk3, Sk4, SvD1, SvD2, SvD3, SvD4, SvD5, SvD6, SvD7, SvD8, SR1, SR2, SR3, DN1, DN2, DN3, Ab1, Ab2

3 kommentarer:

  1. 5000 i månaden per person och 12 månader på ett år. På 18 000 analfabeter blir det ganska precis Ullenhags nytillsatta 1,1 miljard det.

    Så 'lite' är en miljard här. Såg någon räkna ut att det skulle motsvara 800 000 personer i närområden

    SvaraRadera
  2. Den här kommentaren har tagits bort av skribenten.

    SvaraRadera
  3. Håkan Rohdin: Påpekar just detta i inlägget. Mer detaljerad info på individnivå är dock ingenting som är särskilt lätt att få tag på, för att uttrycka det milt.

    Sen handlar det inte främst om asylsökande, märk väl, det var bara en mindre del av uppehållstillstånden som gick till dessa.

    SvaraRadera

Kommentarsfältet modereras med varierande regelbundenhet och ett stort mått av godtycke. Kommentarer löper stor risk att gå direkt ned i papperskorgen om de är sossiga, progressiva, grötmyndiga, ignoranta, deprimerande förutsägbara, överdrivet långa eller trollande. Blogginnehavaren är fullständigt ointresserad av debatt med personer som förfäktar förkastliga ståndpunkter. Kommentarer i vilka direkta felaktigheter framförs kommer i regel inte publiceras, såvida inte blogginnehavaren råkar ha lust att lägga tid på att skriva ett dräpande svar.

Gå ur PKU-registret innan det är för sent!

Regeringen vill göra PKU-registret – i vilket de flesta svenskar födda 1975 eller senares DNA finns lagrat – tillgängligt för polisen. Du har fortfarande möjligheten att gå ur detta register, vilket du också bör göra:

  • För att du under en vanlig dag lämnar spår av ditt DNA över stora områden, inklusive på platser där brott senare kan begås.
  • För att din kropp och ditt DNA tillhör dig, inte staten.
  • För att din uppfattning om vad som bör vara lagligt respektive olagligt förmodligen emellanåt skiljer sig markant från statens.
  • För att du är oskyldig tills motsatsen bevisats, inte det omvända.
  • För att register alltid kommer att missbrukas.
Använd denna blankett för att skydda ditt eget DNA och denna blankett för att skydda dina barns.